Ertuğrul Gazi Kısaca Kimdir

Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Bey, Oğuzların Kayı boyunun lideridir. Tahminen 1188 yılında doğmuş ve 1281 yılında vefat etmiştir. Babasi Gündüz Alp, annesi Hayme Ana’dır. Türkistan’dan Anadolu’ya göç eden Kayı boyuna önderlik etmiş ve Söğüt‘e yerleşmiştir.


ALS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Son aylarda Ice Bucket Challange (Bir kova buzlu su) kampanyasıyla tanınmaya başlayan bir hastalık olan ALS, uzun adıyla Amyotrofik Lateral Skleroz aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da bilinmektedir. Vücutta merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ileri gelen bir hastalıktır.


Zeki Müren Kimdir?

Türk Sanat Müziğinin Güneşi lakabıyla tanınan merhum sanatçı Zeki Müren, 6 Aralık 1931 yılında Bursa’da doğmuştur. Boğaziçi Lisesi’nde okuduğu yıllarda, sinema yönetmeni ve senaryo yazan Alşavir Alyanak’ın babası Agopos Efendi ile ud sanatçısı Kirkor’dan aldığı derslerle musiki eğitimini sürdürmüş olup sınavla 1950 yılında İstanbul Radyosu‘na girdi.


Fransız Devrimi (fransız ihtilali) Nedir?

14 Temmuz 1789 günü Fransa’da Halk Ayaklanması ve Bastille Hapishanesi‘ne baskın yapılmasıyla başlayan ve İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi ile devam eden devrim hareketine Fransız Devrimi denir. Mutlak monarşik yapıdan, zenginlerin üstlüğünden, sefalet ve fakirlikten, yüksek vergilerden bıkan orta ve alt tabakadan halk bu ayaklanmayı başlatmıştır.


Alp Yalman Kimdir?

Galatasaray Spor Külübü’nün gelecek yönetim kurulu seçimlerindeki en kuvvetli başkan adayı ve eski yöneticilerinden Alp Yalman sanayici ve iş adamıdır. Tatko Şirketler Grubunun sahibi ve yönetim kurulu başkanıdır. Alp Yalman, 1 ocak 1940 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lise’sini bitirmeyen ilk başkandır. Robert Koleji mezunudur.


Yaşar Kemal Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Yaşar Kemal’in asıl adı Kemal Sadık Göğçeli olup 1923 yılında Osmaniye‘ye bağlı Hemite köyünde doğdu. Küçük yaşta kan davası yüzünden babasını yitirdi. Bir kaza sonucu ise sağ gözünü kaybetti. Ortaokul okuduğu esnada yazmaya şiirle başladı. Yazmış olduğu şiirler Adana Halkevi’nin yayını olan Görüşler Dergisi‘nde yayınlandı.