Son aylarda Ice Bucket Challange (Bir kova buzlu su) kampanyasıyla tanınmaya başlayan bir hastalık olan ALS, uzun adıyla Amyotrofik Lateral Skleroz aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da bilinmektedir. Vücutta merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, hücrelerin kaybı ile kaslarda güçsüzlük ve erimeye yol açar bundan dolayı Kaslardaki zayıflık ellerde, bacaklarda, ağız-bölgesinde dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır.

İlk belirtiler: Kaslarda seğirme, titreme, kas zayıflığı sonucunda kolların veya bacakların etkilenmesidir. Bu tür belirtilerin zamanla artması sonucunda ALS hastalığı ortaya çıkar.

Daha çok erişkin yaşlarda 40-50’li yaşlarda görülür. Fakat erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik basçısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits ALS hastalığına yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır.