Türk Sanat Müziğinin Güneşi lakabıyla tanınan merhum sanatçı Zeki Müren, 6 Aralık 1931 yılında Bursa’da doğmuştur. Boğaziçi Lisesi’nde okuduğu yıllarda, sinema yönetmeni ve senaryo yazan Alşavir Alyanak’ın babası Agopos Efendi ile ud sanatçısı Kirkor’dan aldığı derslerle musiki eğitimini sürdürmüş olup sınavla 1950 yılında İstanbul Radyosu‘na girdi.

1951 yılında İstanbul Radyosunda, canlı olarak ilk konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Müzik eğitimlerini devam ettirdi. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Zeki Müren 1955’te, “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak ödülünü kazandı ve 600’ü aşkın plak, kaset, CD doldurdu.

Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısı ünvanına kavuşmuş olup Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur. Diğer lakabı ‘sanat güneşi’ dir. Yerli Yabancı birçok ülke de konserler vermiştir.

24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Mezarı, doğum yeri Bursa olan Emir Sultanmezarlığındadır.